هميشه به آسمان نگاه كن/ حجت‌الإسلام كاظم صديقی

امروز اعتكاف، هم به جای حج است برای كسانی كه نمی‌توانند به حج بروند و هم به جای جبهه است برای مجاهدان و رزمندگانی كه می‌خواستند به خدا برسند و آن‌جا پله‌ی پروازشان بود. بسياری از افرادی جامعه كه امور مادی ارضاشان نكرده و گرفتاری‌ها و نيازهايی دارند، اما با درهای بسته مواجه می‌شوند، اعتكاف را بهترين جا برای جلب اراده‌ی نافذ خدا می‌بينند. دليل اين امر آن است كه محيط اعتكاف محيط الهی است؛ محيط دعا و نيايش و توسل است.

اعتكاف فلسفه‌اش چیست / حجت‌الاسلام‌والمسلمین فاطمی‌نیا

ما عادت كرده‌ایم همه چیز را برای ثوابش انجام دهیم. استادی داشتم كه می‌گفت: شما برای فهمیدن بخوانید، ثواب به پای خودش می‌آید. این بد شده كه ما این جور بارآمده‌ایم. یعنی الان می‌خواهیم عمره برویم، اولین چیزی كه در ذهن خطور می‌كند ثواب است. اعتكاف می‌رویم اولین چیزی كه خطور می‌كند ثواب است. اعتكاف فلسفه‌اش چیست؟ اعتكاف از عَكَفَ مشتق است، عُكوف یعنی یك جا ایستادن. اعتكاف رمزش این است كه شما همیشه پیش خدا بمانید. حج هم رمزش همین است. عمره رمزش دور خدا چرخیدن است، اما ما همه را برای ثوابش انجام می‌دهیم. آن استادم می‌گفت: اگر آدم در تابستان برای خنك شدن وضو بگیرد وضویش باطل است، اما اگر برای خدا وضو بگیرد هم خنك می‌شود و هم عملش صحیح است. ثواب ما را بیچاره كرده است.

آن شب سرنوشت/ حجت‌الإسلام سرلك

اگر عطای آن طرف هميشه آماده باشد كه هست، جان انسان هم بايد آماده باشد. ما برای اين ‌كه از اين يك شب نتيجه بگيريم، نياز به تلاش بسياری داريم. قاعده‌ی كار همان تلاش پيگير است كه با روزه، استغفار و اعتكاف ماه رجب و مناجات‌های ماه شعبان انسان را آماده می‌كند. ماه رجب ماه تخليه است؛ ماهی است كه انسان بايد كدورت‌ها و تاريكی‌ها و تباهی‌های دل خودش را كنار بگذارد. ماه رجب، ساعت 9 بيرون گذاشتن آشغال‌های يك سال دل ماست


جز تو راهی به تو نيست/ دكتر سيد محسن ميرباقری


ممكن است دعا و خواندن، در واقع محقق نشود؛ زيرا خواندن رحمان امری قلبی است و زبان هم بايد در خدمت قلب، كمال دعا را محقق سازد؛ چنان‌كه فرموده‌اند: «خدای رحمان دعايی را كه از قلب غافل و لَهو سرچشمه گيرد، مستجاب نخواهد نمود.» در حقيقت درخواست غافلانه، دعا و خواندن نيست. برعكس، دعای خالص، هرگز رد نخواهد شد؛ چنان‌كه در حديث آمده است: «إذا أرادَ أحَدُكُمْ أنْ لا يسْألَ رَبَّهُ إلّا أعْطاهُ فَلْييئَسْ مِن النّاسِ كُلُّهُمْ.
[ کافى، ج 2، ص 148.] هرگاه فردی از شما بخواهد كه چيزی از پروردگارش نخواهد مگر آن‌ كه بدو عطا كند، پس بايد از همه‌ی مردم مأيوس گردد.» پس بايد دل را يك‌دله كرد و با اميدواری از او درخواست نمود تا اجابت، محقق گردد.

چشم دل بازکن/ حضرت ایه الله جوادی آملی

شما معتكفان مخصوصاً جوانها همّتتان بلند باشد خداي سبحان در انجاز وعده در قضاي حاجت فرقي بين قليل و كثير نمي‌گذارد از یك سو, از طرفی ما پرورده اهل بیتیم آنها ما را به همّت والا فرا خواندند وجود مبارك پیامبر اكرم(علیه و علی آله آلاف التحیّة و الثناء) فرمود: «إنّ الله جوادٌ یحبّ الجود و مَعالی الامور و یَكره سفسافها» خدا همّتهاي بلند را دوست دارد نه تنها با آن درگير نيست يا مزاحمت نمى‌كند يا منع نمى‌كند همّت بلند را دوست دارد همّت نازل محبوب خدا نيست براي خدا فرق نمى‌كند دعاهایتان را توسعه بدهید خواسته‌هايتان را توسعه بدهيد اين ذوات قدسي اين دعاها را به ذات اقدس الهي عرضه مى‌كنند و خداي سبحان مى‌پذیرد.اگر او «أقرب إلینا من حبل الورید» یعنی تمام تلاش و كوشش ما اين باشد كه اين حجابها را برطرف بكنيم اين غبارها را و به تعبير آيه قرآن كريم ﴿كَلَّا بَلْ رَانَ عَلَي قُلُوبِهِم مَّا كَانُوا يَكْسِبُونَ﴾ را برطرف كنیم این رِیْن را این غبار را این چرك را برطرف كنیم تا بیدار بشویم و ببینیم آن چشمی كه در سورهٴ حج فرمود برخیها چشم دلشان كور است را با جرّاحی بینا كنیم بیدار كنیم ﴿لاَ تَعْمَی الْأَبْصَارُ وَلَكِن تَعْمَی الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُور﴾ .این دعاها این عبادتها این اعتكافها سهم تعیین‌كننده‌ای در شستشوی این صحنه دل دارد اگر این رِین‌ها برطرف بشود انسان به مقدار خود خدا را مى‌شناسد